Już wkrótce będziemy bez telewizji analogowej

analogZgodnie z nowa ustawą, już niedługo Polska nie będzie posiadała systemu analogowego nadawania sygnału telewizyjnego, przejdziemy w całości na system telewizji cyfrowej. Samo wyłączanie poszczególnych nadajników telewizji analogowej jest zaplanowane na kilka miesięcy, będą one wyłączane sukcesywnie, poszczególnymi regionami – pierwsze zostaną wyłączone nadajniki analogowe w Zielonej Górze i w Żaganiu, nastąpi to nie później niż do dnia 7 listopada 2012 roku.

Ostatni nadajnik analogowy zostanie wyłączony w naszym kraju w terminie nie późniejszym niż 23 lipca 2013 roku, będą to nadajniki zlokalizowane w następujących miastach – Giżycko, Jelenia Góra, Ostrołęka i Leżajsk. Tak więc odbiorcy telewizji analogowej mają jeszcze nieco mniej niż rok czasu na dostosowanie swoich odbiorników telewizyjnych do systemu cyfrowego nadawania sygnału. Nie muszą martwić się o tą kwestię odbiorcy telewizji kablowej, bowiem to nadawca sygnału będzie odpowiedzialny za jego przetworzenie zarówno dla odbiorców posiadających odbiorniki cyfrowe, jak i analogowe.

Zmierzch tradycyjnego sprzętu audio

Jednym z powszechniejszych trendów, jakie dokonują się w przemyśle elektronicznym, jest postępująca unifikacja urządzeń. Umożliwia to technika, która sprawia, że elektronika i wszelkie podzespoły elektroniczne, stają się coraz mniejsze, przy jednoczesnym zwiększaniu ich parametrów technicznych. Multimedia stają się coraz bardziej dostępne. To sprawia, że urządzenia, które kiedyś przeżywały rozkwit, obecnie skłaniają się do powolnego upadku. I ten proces zachodzi coraz szybciej. Jego doskonałym przykładem jest znikanie z rynku odtwarzaczy do przenośnej muzyki, czyli tak zwanych odtwarzaczy mp3. Kilkanaście lat temu, kiedy zastąpiły odtwarzacze CD i tradycyjne walkmany na kasety, były czymś, czego pożądali wszyscy. Umożliwiały w małym urządzeniu zgromadzenie tysięcy utworów, czego w żaden sposób nie potrafiły pierwsze telefony komórkowe. Ale szybki rozwój techniki sprawił, że obecnie coraz mniej osób jest skłonnych do używania osobno telefonu i osobno odtwarzacza mp3, bo jakość muzyki z telefonu nie odbiega od tej z odtwarzacza, a wygoda użytkowania jest o wiele większa.

Ten wpis został opublikowany w Obraz dnia , przez .
Elektronika moje hobby czyli komputery i majsterkowanie dla mniej-więcej zaawansowanych.