Thin client

clientsTechnologia cienkiego klienta znajduje coraz szersze zastosowanie. Rozwiązania typu thin client możemy odnaleźć już nie tylko w lokalnych przedsiębiorstwach. Jest to metoda polegająca na wyposażaniu stanowisk pracowniczych w sprzęt komputerowy (lub w tak zwany terminal komputerowy), który posiada innowacyjne oprogramowanie cienkiego klienta. Dzięki niemu możliwa jest obsługa aplikacji zaprojektowanej w architekturze klient serwer.

Architektura thin client i jej stosowanie ma wiele korzyści. Dzięki niej możliwe jest zachowanie niezależności od obsługiwanych aplikacji serwerowych, a także centralizacja rozwiązania. Warto też dodać, że rozwiązanie cienki klient jest stosunkowo tanie oraz łatwe w zarządzaniu.

Cienki klient różni się od tradycyjnej instalacji, z jaką mogliśmy dotychczas zetknąć się w standardowym sprzęcie komputerowym. Thin client wyposażany jest bowiem w okrojony system oraz w specjalne protokoły komunikacyjne, których celem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu komunikacji z serwerem. Użytkownicy korzystają z tego rodzaju rozwiązań uruchamiają aplikację na serwerze.

Według specjalistów zastosowanie cienkiego klienta umożliwia zmniejszenie kosztów inwestycyjnych oraz wydatków związanych z utrzymaniem sprzętu. Do najpowszechniejszych sektorów wykorzystujących technologię cienkiego klienta należy zaliczyć przede wszystkim przedsiębiorstwa handlowe, ośrodki zdrowia, urzędy, a także banki.

Korzystanie z tego innowacyjnego rozwiązania pozwala dodatkowo na ograniczenie kosztów związanych z wymianą komputerów oraz oprogramowania. Dość istotną zaletą cienkiego klienta jest także obniżenie kosztów administracyjnych (całość może być bowiem administrowana już tylko i wyłącznie po stronie serwera). Należy jednak podkreślić, że wdrożenie cienkiego klienta wymaga przygotowania odpowiedniej infrastruktury serwerowej.

By skutecznie ograniczać koszty coraz częściej wykorzystywane są również rozwiązania open source. Jednym z takich programów jest open thin client, który na chwilę obecną obsługuje wiele różnych procesorów. Zastosowanie cienkiego klienta pozwala dodatkowo na zwiększenie ogólnego stopnia bezpieczeństwa środowiska, gdyż użytkownicy nie będą mogli na własną rękę instalować aplikacji.

Elektronika moje hobby czyli komputery i majsterkowanie dla mniej-więcej zaawansowanych.