Obraz na monitorze i na drukowanym dokumencie

cmyk

CMYK – zestaw czterech podstawowych kolorów farb drukarskich stosowanych

Wiele osób zastanawia się, czy obraz widziany na ekranie będzie identyczny z wydrukowanym. Zagadnienie związane jest z faktem, że obraz na monitorze powstał inaczej niż ten po wydrukowaniu. Przede wszystkim ustawienia każdego monitora są indywidualne, zaś ustawienia kolorystyczne każdej drukarki i kopiarki są takie same, mogą ewentualnie różnić się jakością ?

Zależy od wymaganego standardu. Inaczej będą wyglądały zdjęcia, inaczej wykresy dołączane do dokumentów. Odmienne są przede wszystkim sposoby tworzenia kolorów na ekranie i w druku ? najlepiej, jeśli tylko nasz program graficzny posiada taką opcję, dokonać zmiany systemu RGB (który związany jest z trójkolorową paletą) na CMYK opierający swój system na czterech standardowych kolorach.

Dla RGB podstawowymi barwami będą czerwony, zielony i niebieski, zaś wszelkie pochodne po zmieszaniu będą z nich wynikać. Dla CMYKa podstawowe farby drukarskie to niebieskozielona, karmazynowa, żółta i czarna. Korzystanie z nich spowoduje, że drukowane obrazy będą charakteryzować się wysoką jakością. Używanie pojedynczych kolorów wiązałoby się ze zbytnim ich wyeksploatowaniem ? byłoby niepraktyczne i drogie. CMYK związany jest przede wszystkim z drukowaniem zdjęć i grafiką komputerową. Barwy pochodne powstają nie przez mieszanie, a poprzez odpowiednią ilość proporcji kolorów podstawowych. Ponadto na kolor drukowanych materiałów ma wpływ również papier ? jego jakość, kolor, grubość. Aby być całkowicie pewnym, że drukowany przez nas obraz będzie identyczny z widzianym na ekranie komputera, można skorzystać z wzorca druku, który podpowie, jak poszczególne barwy wyglądają w rzeczywistości.

Ten wpis został opublikowany w Obraz dnia , przez .
Elektronika moje hobby czyli komputery i majsterkowanie dla mniej-więcej zaawansowanych.