Inteligentne liczniki energii to rozwiązanie powszechnie stosowane w wielu krajach – stopniowo wkracza ono również do polskich domów. W zależności od firmy energetycznej proces ten przebiega wolniej lub szybciej. Potrzebne jest bowiem dostosowanie infrastruktury i urządzeń. Niektórzy użytkownicy już biorą udział w programach pilotażowych i testują inteligentne liczniki. Na czym polega ich działanie? Jakie korzyści mają inteligentne liczniki energii, a jakie mogą być zagrożenia związane z ich użytkowaniem?
Zasady działania inteligentnego licznika energii
Nowa generacja liczników energii nazywana jest inteligentnymi, ponieważ umożliwia pomiar zużycia energii w czasie rzeczywistym. Dzięki temu zarówno przedsiębiorstwo energetyczne, jak i użytkownik są zawsze na bieżąco i wiedzą, ile energii zostało zużyte na dany moment. Wszystko to jest możliwe dzięki wdrożeniu nowoczesnych sieci informatyczno-telekomunikacyjnych umożliwiających szybki przepływ danych.
Inteligentne liczniki energii elektrycznej: zalety i wady
Montaż inteligentnego licznika energii wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim mając na bieżąco wgląd w stan licznika, możemy oszacować wysokość rachunków i w razie potrzeby zmniejszyć jej zużycie. Co więcej, rachunki płacimy za energię, którą w rzeczywistości zużyliśmy, a nie jak wcześniej – zgodnie z prognozą.
Niebezpieczeństwo jest podobne jak w przypadku innych systemów przechowujących duże ilości danych. Te mogą zostać skradzione i wykorzystane wbrew naszej woli i na naszą niekorzyść. Tego możemy jednak uniknąć stosując się do zasad, które przedstawi nam dostawca energii.