Jak prawidłowo zorganizować sobie stanowisko komputerowe?

komputerCoraz więcej osób pracuje po wiele godzin przy komputerze. Dlatego tak ważne stało się odpowiednie zorganizowanie stanowiska pracy.
Ergonomia to nauka o pracy, czyli taka dyscyplina naukowa, która zajmuje się dopasowaniem możliwości psychofizycznych człowieka do danej czynności. Celem ergonomii jest stworzenie człowiekowi odpowiednich warunków, aby mógł efektywniej realizować swoje zadania.

Właściwa organizacja stanowiska pracy- monitor

Przede wszystkim wyposażenie stanowiska pracy, a także rozmieszczenie elementów tego wyposażenia nie może powodować nadmiernego obciążenia układu mieśniowo-szkieletowego oraz wzroku.
Monitor powinien posiadać wyraźne i czytelne znaki. Obraz musi być stabilny, a zarówno jaskrawość jak również kontrast dobrze jeżeli są łatwe w do ustawienia.
Każdy monitor musi posiadać funkcję regulacji pochylenia o co najmniej dwadzieścia stopni. Dobrze jeżeli ekran zostanie pokryty odpowiednim filtrem.
Promienie słoneczne nie powinny padać bezpośrednio na monitor. Można zastosować na przykład rolety lub żaluzje.
Wszelkie zakurzenia na ekranie monitora możesz polerować suchą  szmatka lub nasączoną przeznaczonym do ekranów płynem.

Stół i krzesło- jak powinny być ustawione?

Stół, powinien posiadać zarówno odpowiednią szerokość jak i głębokość. Wysokość musi zapewniać naturalne położenie rąk na klawiaturze.
Ergonomiczna powierzchni blatu zazwyczaj jest matowa, najlepiej w jasnej barwie. Zabrudzenia powinny być polerowane.
Krzesło natomiast powinno posiadać opcje regulacji wysokości i kąta nachylenia. Konieczna jest również możliwość obrotu przedmiotu o 360 stopniu. Mechanizm regulacji ma być prosty w obsłudze, tak aby możliwe było wygodne dopasowanie krzesła z pozycji siedzącej.

Elektronika moje hobby czyli komputery i majsterkowanie dla mniej-więcej zaawansowanych.