Zarządzanie kablami do domu

ścianie--kabel--prądu--energii-elektrycznej_3332155Każdy z nas ma w domu całe metry kabli, które prowadzą w rożnych kierunkach. Nie tylko wyglądają niezbyt estetycznie, ale też wprowadzają spory chaos, przeszkadzają w sprzątani i przede wszystkim są bardzo łatwe do przypadkowego uszkodzenia. Niestety, nie zawsze możemy je zamurować, ponieważ remontów nie robi się co rok, a poza tym niektóre kable trzeba czasem wymieniać, demontować i przekładać. Musi być więc do nich dostęp. Wiele osób przybija kable uchwytami do listew i framug. Jest to jakieś zabezpieczenie, tyle że wciąż je widać, trzeba więc poszukać czegoś innego. Należy też pamiętać o zdrowiu- patrz kable bezhalogenowe.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji będą systemy prowadzenia kabli. To proste rozwiązania, dzięki którym kable znikną nam z oczu, ale nadal będzie do nich bardzo łatwy dostęp. Najprostszym systemem są listwy, które instaluje się nad listwami podłogowymi, wokół framug lub pod sufitem, w zależności od potrzeb. Są one zazwyczaj wykonane z tworzyw sztucznych. Najczęściej spotyka się białe, ale są też w innych kolorach, w ostateczności można je również malować.
Listwy mają zdejmowany wierzch, zazwyczaj mocowany na zatrzaski. W zależności od liczby kabli, które musimy w takiej listwie schować, można ją kupić w różnych szerokościach.
Istnieją również inne, bardziej skomplikowane systemy prowadzenia kabli. Niektóre z nich wymagają kucia w ścianach, jednak większość instaluje się w sposób bezinwazyjny.
Na chwilę obecną, przynajmniej do czasu gdy nie rozpowszechni się sposób na bezprzewodowe przesyłanie zarówno sygnałów, jak i energii, takie rozwiązanie wydaje się najbardziej optymalne.

Elektronika moje hobby czyli komputery i majsterkowanie dla mniej-więcej zaawansowanych.