Kable VGA

kabel vgaKable VGA (Video Graphics Array), to trzy-rzędowe, 15-pinowe złącze DE-15. 15-stykowe złącze VGA znajduje zastosowanie przy wielu kartach graficznych, monitorach komputerowych oraz telewizorach o wysokiej rozdzielczości. Na komputerach przenośnych lub innych urządzeń małych, mini-VGA jest czasem używany w miejscu pełnowymiarowego złącza VGA. Złącze VGA jest nosicielem składowych analogowych RGBHV (czerwony , zielony, niebieski, synchronizacja pozioma, pionowa) oraz sygnałów wideo i danych VESA Display Data Channel (VESA DDC).

Kabel VGA jest zaprojektowany tak, by użytkownik mógł podłączyć lub odłączyć urządzenie wyjściowe, podczas gdy uruchomiony jest komputer). Sam kabel VGA może być używany w wielu obsługiwanych rozdzielczościach, od 640 × 400px* 70 Hz (24 MHz pasma sygnału) do 1280 × 1024 px (WXGA) * 85 Hz (160 MHz), a do 2048 × 1536 px (WXGA) * 85 Hz (388 MHz). Proste kable VGA SCART mogą działać, ponieważ jako sygnały elektryczne są zgodne, nawet jeżeli synchronizacja nie jest zgodna. Jednak nowoczesne karty graficzne są w stanie znacznie zmienić swój sygnał w oprogramowaniu, w tym częstotliwości odświeżania, długość synchronizacji, polaryzacji i liczbę pustych linii.

Kabel VGA D-SUB 15pin to najbardziej popularny analogowy kabel do łączenia komputera z monitorem czy projektorem. Jest to „komputerowy odpowiednik” kabla component, oferujący wysokie rozdzielczości, ale jest podatny na zakłócenia przy większych odległościach, stąd potrzeba stosowania przewodów wysokiej jakości. Odchodzi się od niego na rzecz DVI / HDMI na których obraz w wysokich rozdzielczościach jest zdecydowanie ostrzejszy. Jednak kabel VGA ciągle znajduje zastosowanie i jest tańszy w zakupie jeżeli nie ma potrzeby używania wysokich rozdzielczości. Proponujemy wysokiej jakości kable PROAV – High Quality oraz Premium Quality.

Elektronika moje hobby czyli komputery i majsterkowanie dla mniej-więcej zaawansowanych.