Przewody oraz kable bezhalogenowe i niskohalogenowe

kable bezhalogenoweKable bezhalogenowe to kable, których izolacja nie zawiera halogenków. Tworzywa niskohalogenowe lub bezhalogenowe (LZHS/LSOH/LSFH/OHLS) są sklasyfikowane jako materiały wykorzystywane głównie do produkcji przewodów oraz kabli w przemyśle. Osłonowa kabla LSZH składa się z termoplastycznych lub termoutwardzalnych związków emitujących ograniczoną ilość dymu pod wpływem wysokich źródeł ciepła. Tzn. bez emisji halogenu. Izolacja kabli sieciowych najczęściej wykonywana jest z polietylenu, PCV lub termoplastycznego uretanu (TPU).
Podczas pożaru, tworzywa sztuczne zawierające chlorowce, uwalniają chlorowodór (trujący gaz, który reagując z wodą tworzy kwas solny).

Przewody niskohalogenowe lub bezhalogenowe zmniejszają ilość toksycznych i korozyjnych gazów wydzielanych podczas spalania.

Ten rodzaj materiału używany jest zazwyczaj w słabo wentylowanych pomieszczeniach, takich jak samoloty czy samochody. Jest również szeroko stosowany w przemyśle kolejowym, gdzie tor wysokiego napięcia lub przewody sygnałowe muszą być prowadzone zarówno do jak i przez podziemne tunele. Zmniejsza to szanse na wydzielanie się toksycznych gazów gromadzących się w tych obszarach. Szczególnie w przypadku uszkodzenia przewodów przez ogień lub w przypadku zwarcia. Niskohalogenowe przewody oraz kable stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w przypadkach, w których wymagana jest ochrona ludzi oraz sprzętu.

Materiały izolacyjne używane w tego typu kablach to zazwyczaj:

  • Poliolefiny – najczęściej stosowane to polietylen (PE) i polipropylen (PP).
  • Poliuretany (PUR) – elastyczny materiał izolacyjny, który jest bardziej odporny na temperaturę i chemikalia niż poliolefiny.
  • Krzemiany organiczne – materiał izolacyjny, który zawiera krzem, węgiel, tlen i wodór. Jest to materiał o wysokiej odporności na płomień i niskiej emisji dymu.

Wszystkie te materiały izolacyjne są bezpieczne dla środowiska i nie emitują halogenków podczas spalania. Kable bezhalogenowe są coraz bardziej popularne w budownictwie, ze względu na ich niską toksyczność i ograniczone zagrożenie dla zdrowia ludzi w przypadku pożaru.

Elektronika moje hobby czyli komputery i majsterkowanie dla mniej-więcej zaawansowanych.