Przewody oraz kable bezhalogenowe i niskohalogenowe

kable bezhalogenoweTworzywa niskohalogenowe lub bezhalogenowe (LZHS/LSOH/LSFH/OHLS) są sklasyfikowane jako materiały wykorzystywane głównie do produkcji przewodów oraz kabli w przemyśle. Osłonowa kabla LSZH składa się z termoplastycznych lub termoutwardzalnych związków emitujących ograniczoną ilość dymu pod wpływem wysokich źródeł ciepła. Tzn. bez emisji halogenu. Izolacja kabli sieciowych najczęściej wykonywana jest z polietylenu, PCV lub termoplastycznego uretanu (TPU).
Podczas pożaru, tworzywa sztuczne zawierające chlorowce, uwalniają chlorowodór (trujący gaz, który reagując z wodą tworzy kwas solny).

Przewody niskohalogenowe lub bezhalogenowe zmniejszają ilość toksycznych i korozyjnych gazów wydzielanych podczas spalania.

Ten rodzaj materiału używany jest zazwyczaj w słabo wentylowanych pomieszczeniach, takich jak samoloty czy samochody. Jest również szeroko stosowany w przemyśle kolejowym, gdzie tor wysokiego napięcia lub przewody sygnałowe muszą być prowadzone zarówno do jak i przez podziemne tunele. Zmniejsza to szanse na wydzielanie się toksycznych gazów gromadzących się w tych obszarach. Szczególnie w przypadku uszkodzenia przewodów przez ogień lub w przypadku zwarcia. Niskohalogenowe przewody oraz kable stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w przypadkach, w których wymagana jest ochrona ludzi oraz sprzętu.

Elektronika moje hobby czyli komputery i majsterkowanie dla mniej-więcej zaawansowanych.