kabel głośnikowy

kabel głośnikowy

Przewód głośnikowy jest używany do połączenia elektrycznego między głośnikiem a wzmacniaczem audio. Nowoczesne przewody głośnikowe składają się z dwóch lub więcej przewodów elektrycznych indywidualnie izolowanych przez tworzywa sztuczne (na przykład z PVC, PE lub teflonu) lub rzadziej, kauczuk. Oba przewody są elektrycznie identyczne, ale są oznaczone w celu identyfikacji prawidłowego dźwięku polaryzacji sygnału. Najczęściej kabel głośnikowy jest w postaci kabla zip.

Indukcyjność sprawia, że kabel są bardziej oporne na wyższych częstotliwościach i w ten sposób zmniejsza się zdolność do transmisji danych. Ważny jest rodzaj materiału z którego wykonany jest kabel. Najlepsze są metale takie jak srebro, czy miedź a rzadziej aluminium. W przypadku krótkich odległości straty są niewielkie i mogą być pomijane. Gorzej w przypadku wielokilometrowych linii tam problem strat musi być poważniej rozpatrywany.

Idealne przewody głośnikowe to takie, które nie stwarzają żadnych oporów ani nie zniekształcają sygnału wychodzącego z wzmacniacza. Na razie takich nie zbudowano, ale może niedługo będziemy mogli stosować powszechnie nadprzewodniki.

Elektronika moje hobby czyli komputery i majsterkowanie dla mniej-więcej zaawansowanych.